Raadioteatrist

Silmad on suletud. Kopsud ehmatati hingama.
Aga sa võisid kuulda… ja esimene tegu su elus oli hääl!
Raadioteater erineb oma spetsiifika poolest kõigist teistest Eesti teatritest, tal on Eesti suurim publikuarv ühe etenduse kohta, Eesti suurim trupp, kõige kirevam mängukava läbi aastakümnete ja kõige erilisem/erinevam publik ühel etendusel. Raadioteatri sünnihetkeks loetakse 24. veebruari 1928, mil Raadio-Ringhäälingus kõlas esimene kuuldemäng – raadioseade August Tammani näidendist „Koidikul”.
Raadioteater omab tänases avalik-õiguslikus meedias erilist kohta, pakkudes nii kultuurielamust kui ka sotsiaalselt harivaid kultuurisaateid: kuuldemängudel on kuulajaid kõigis Eesti Raadio programmides, Raadioteatri kuuldemängud on korduvalt edukalt osalenud EBU (Euroopa Ringhäälingute Liidu) tele-raadiofestivalil Prix Europa; järjejutt sündis koos Vikerraadioga 1967. aasta kevadel ja on läbi aastakümnete populaarne, ka mitte-eestlaste seas; Raadio Ööülikool on avatud ülikooli tüüpi saatesari, milles oma ala tippude esinemised auditooriumi ees salvestatakse ja töödeldakse raadiopäraseks, tulemuseks on hariv saade, mida samas on lihtne kuulata; Luuleruum pakub nauditavat seltsi luule armastajatele; Keelekõrv teadvustab keeleprobleeme ja vahendab üldhuvitavaid tegemisi keeleteadlaste töömailt; Jutujärg sirvib meie rikkalikku heliarhiivi kirjanduse vallas.
Raadioteater talletab näitlejate ja lavastajate loomingut, arendab kodumaist dramaturgiat ja tutvustab seda välismaal, teeb koostööd teatrite, kõrgkoolide ja teiste kultuuriinstitutsioonidega.
Mis saaks, kui Raadioteatrit ei oleks?
Keegi leiutaks jalgratta uuesti. Kas ta on siis rohkem raadios, võrgus, elavas ettekandes või ringheliga kodukinos – kes teab. Kuid põhiolemus säilib: kuulde mäng. Mäng kuulmismeelele. Aga ka kuulmismeelega. „Kõige tähtsam on silmale nähtamatu,” ütles Rebane. Muidugi, mis sel Éxupery’l oma pikkadel lennutundidel teha oligi – ikka kuulas raadiot…

Niipea, kui ma tekin, olen mina sina. Ole mina.
Kuula ja sa näed.

Ajalugu

Raadioteatri toimetus

Raadioteatri uudiste arhiiv