Raadioteatri uudiste arhiiv

Meediafestivalil Prix Europa 2010 tunnistati parimaks kuuldemänguks Andres Noormetsa „Vaikus ja karjed”, helirežissöör: Külli Tüli.

Festival Prix Europa, mis sai alguse juba 1987, on läbi aastate püüdnud tõsta esile parimaid televisiooni- ja raadiosaateid ja nende tegijaid, uue meediumi – Interneti – levikuga on lisandunud konkurss ka sellel alal. Festivalikorraldajate peamine püüdlus on muuta kaubamärk Made in Europa kultuurimaastikul kvaliteedi, s.t nii kõrge professionaalsuse kui ka kõrge kunstilise taseme tunnuseks. Festivali patrooniks on EBU, Euroopa Liit toetab seda kui „organisatsiooni, mis edendab euroopalikku kultuuri”. Tegijate ehk raadio- ja teletöötajate jaoks on see üritus kahtlemata iga-aastane tipphetk, kus saab endatehtut võrrelda teiste loominguga, suhelda vahetult kolleegidega teistest riikidest ja arutleda, mis suunas võib raadio/telemaastik Euroopas edasi areneda.
Tänavu toimus võistlus üheksas kategoorias, iga võitja sai autasuks Prix Europa trofee – pronksskulptuuri Taurus (vihje Zeusile, kes sõnni kujul võrgutas kauni foiniikia kuningatütre Europe) ja rahalise preemia. Kuuldemängude kategoorias võistles 37 tööd 23-st riigist.

Kuula Kultuurikaja, milles intervjuu Andres Noormetsaga ja arvamusi kuuldemängust:
http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=1445001

Jaan Tootsen pälvis noore kultuuritegelase preemia
President Toomas Hendrik Ilves kutsus 17. juunil 2010 vastuvõtule Raadioteatri toimetaja Jaan Tootseni, et anda talle üle tänavune Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia.
Jaan Tootseni kui „Raadio Ööülikooli” toimetaja kandidatuuri esitanud Marius Peterson ning soovitajad Doris Kareva, Tõnu Õnnepalu, Marek Tamm ja Jaak Johanson tõid esile „Ööülikooli” tähtsuse viimase kümnendi Eesti kultuuripildis, Petersoni sõnul on „Ööülikoolil” kui õppeasutusel ka rahvusvaheline mõõde. Esimene „Ööülikooli” loeng jõudis kuulajateni aastal 2000, nüüdseks on peetud üle 150 loengu.

75 000 krooni suurune noore kultuuritegelase preemia on mõeldud 35-aastasele või nooremale Eesti päritolu kultuuritegelasele, kelle kunstilised saavutused on leidnud laialdast tunnustust või kelle looming ning kunstiline tegevus on oluliselt kaasa aidanud Eesti ja tema kultuuri tutvustamisele maailmas. Preemiat rahastab SA Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu nõukogu liige Toomas Luman.
Eelnevatel aastatel on noore kultuuritegelase preemia saanud näitleja Marius Peterson, luuletaja Kristiina Ehin, baleriin Luana Georg, helilooja Helena Tulve, lavastaja Jaanus Rohumaa, dirigent Anu Tali, kirjanduskriitik Jan Kaus, helilooja Tõnu Kõrvits ja rahvamuusik Krista Sildoja.

PRIX_EUROPA 2009
ERR Raadioteatri kuuldemäng “Keegi tuleb ju ikka...” valiti Euroopa esindusliku meediafestivali PRIX EUROPA võistlusprogrammi 118 esitatud kuuldemängu seast.
“Keegi tuleb ju ikka...” võistleb PRIX EUROPA Radio Fiction kategoorias koos 40 uue kuuldemänguga Euroopa eri tootjatelt.
Norra kaasaegse draamakirjaniku Jon Fosse näidendi lavastas Raadioteatris Taago Tubin, helirežissööri töö Külli Tülilt. Osades Ugala teatri näitlejad Andres Tabun, Kadri Lepp ja Meelis Rämmeld.  Norra keelest tõlkinud Arvo Alas.
Kuuldemäng “Keegi tuleb ju ikka...” esietendus ERR raadiokanalites tänavu märtsis.
17. – 25. oktoobrini Berliinis toimuval Euroopa suurimal meediafestivalil osaleb kokku 231 meediateost 35st riigist.
Rohkem informatsiooni meediafestivalist Prix-Europa festivali ametlikult veebilehelt http://www.prix-europa.de

Raadioteater on Türi Kevadfestivali koostööpartner.
5. - 7. juunini kestva Türi Kevadfestivali, mille märksõnadeks on muusika ja loodus, tänavune teema on “vesi”.
Reede õhtul kell 10 salvestatakse Särevere mõisas luuleõhtu Doris Karevaga.
Veerikast ainukordset kuuldemängude kollaaži, vetega seotud luulet heliarhiivist ja festivaliks loodud kuuldeteost “Veekeeris” saab kuulata laupäeval kell 15 Türi Ringhäälingumuuseumis. Kohal on Külli Tüli ja Virko Annus Raadioteatrist.
Raadio Ööülikool avab Türi Kevadfestivalil päevase osakonna. Toimuvad loengute avalikud salvestused:
“Ökopunk” laupäeval kell 12 Veskisilla hotellis Türi-Allikul. Kõneleja on keskkonnateaduste doktor Kristjan Piirimäe.
“Vesi – elu lähte mineraal” pühapäeval kell 12 Laupa mõisas. Kõneleja on zooloog Aleksei Turovski.
Türi Kevadfestivali koduleht: http://www.kevadfestival.tyri.ee/

“Keegi tuleb ju ikka”
Raadioteatris valmis veebruaris uus kuuldemäng. “Keegi tuleb ju ikka” on kriminaalse hõnguga kummaline seisundilugu mehest ja naisest, kes on otsustanud elada üksnes teineteisele. Nad on ostnud vana talumaja ja otsustanud irduda muust maailmast. See on lugu hirmudest ja lootustest seoses oma suhte intiimsusega. Maja sulgub nende umber järk-järgult nagu lõks.
Aga keegi tuleb ju ikka? Või mitte?
Jon Fosse (1959) on norra kirjanik ja dramaturg, keda on nimetatud ka Samuel Becketti ja Harold Pinteri mantlipärijaks. Tema loomingut on tõlgitud 40 keelde, tema näidendeid mängitakse suure publikumenuga paljudel maailmakuulsatel teatrilavadel. Fossele on iseloomulik napp sõnavara ja pietistlikult range vorm. Tema teosed on kammerlikud, neis on vähe tegelasi. Lihtsad inimesed, lihtsad olukorrad, lihtsad sõnad. Sõnu on vähe, oluliseks muutub see, mis jääb sõnade taha ja vahele. Sõnade ja lausete kordamine annavad rütmi ja loovad musikaalsuse, mis teeb Fosse loomingu ainulaadseks. Nädend “Keegi tuleb ju ikka” on kirjutatud 1996. aastal
Osades Ugala teatri näitlejad Andres Tabun, Kadri Lepp ja Meelis Rämmeld. Raadioseade autor, lavastaja ja muusikaline kujundaja on Taago Tubin (teater Ugala), helirežissöör Külli Tüli. Norra keelest tõlkinud Arvo Alas.
Kuuldemäng on eetris Vikerraadios 07.03.09 - 19:05, Raadio 2-s 15.03. - 09:00, Klassikaraadios 22.03.- 15:05

Kuuldemänguvõistluse võitjad on teada!
Raadioteater kuulutab 81. sünnipäeva eel välja kuuldemänguvõistluse võitjad.
Eelmise aasta novembris alanud kuuldemängude kirjutamise võistluse võitjad on selgunud.
Laekus 64 tööd. Žürii kooseisus Ott Karulin, Sven Karja, Kalju Orro, Pille-Riin Purje ja Toomas Lõhmuste otsustas anda välja 3 auhinda ja 5 ergutuspreemiat järgmiselt:
1. auhind 20 000.00 krooni “Vaikus ja karjed” (märgusõna “Vaikus ja karjed”), autor Andres Noormets.
2. auhind 15 000.00 krooni “Forss minoor” (märgusõna “Forss minoor”), autorid Ernst Miil ja Andri Luup.
3. auhind 10 000.00 krooni “Laviin” (märgusõna “Lõksus”), autor Martin Algus.
Ergutuspreemiad a’3000 krooni
“Minakassett” (märgusõna “Diktofon”) autor Jim Ashilevi
“Mäng” (märgusõna “Tuisk”) autor Tiia Selli
“Viiendal päeval” (märgusõna “Viiendal päeval”) autor Kadri Kiho
“Sõit” (märgusõna “Autoraadio”) autor Kristiina Jalasto
“Kihlvedu” (märgusõna “Simson”) autor Kaido Liiva
Kuuldemänguvõistluse auhinnafondi rahastab Eesti Kultuurkapital. Võitjate austamine toimub 12. aprillil, raadioteatri asutaja Felix Moori sünnipäevaüritusel, kus antakse üle ka Raadioteatri 2008 aasta näitlejapreemia.

Kuuldemängu võistluse võitjad on teada!
Kuuldmänguvõistluse zürii on laekunud tööd läbi lugenud ja otsus preemiate jagunemise kohta avaldatakse Raadioteatri 81. sünnipäeva eel, 23. veebruaril.

Kuuldemäng “Maailma parim küla” on valmis!
Autor ja lavastaja Urmas Vadi, helirežissöör Külliki Valdma.
Urmas Vadi kirjutas humoorikaks kuuldemängustsenaariumiks oma fantaasia Noa laeva loost. Algidee ja tegelaskond on pärit Arto Paasilinna romaanist “Maailma parim küla”. Pöörast lugu iseloomustab autor ja lavastaja lühidalt ja naerusuiselt lausega “Sõbrad, maailma lõpp on lähedal!”
See on Vadil esimene “erialane töö”, draamakirjanikuna tuntust kogunud mees on erialalt, nagu ta ise ütleb, väljaõppinud raadiorežissöör.
Värvikat tegelaskonda mängivad tuntud ja Raadioteatris oma headust mitmeid kordi tõestanud näitlejad. Samuti on näitlejatena kaasatud tugevaid tegijaid mitmelt elualalt.
Peaosas on Andrus Vaarik, veel mängivad Ain Lutsepp, Laine Mägi, Raivo E Tamm, Margus Prangel, Kersti Heinloo, Rudolf Allabert, Liina Vahtrik, Mait Malmsten, Aleksander Eelmaa, Roman Baskin, Marika Vaarik, Ülle Kaljuste, Kaido Rannik, Toomas Lõhmuste. Salvestustel osales ka Ühendkuningriigist pärit näitlejanna Rebecca Isabelle Urke. Kutseliste näitlejate kõrval teevad huvitavaid ülesastumisi kuuldeteatri laval ka Heidy Purga, Mall Mälberg, Andres Tarand, Marek Strandberg, Rein Pakk, Jaan Tootsen, Virko Annus, Tarmo Tiisler, Maris Johannes. Muusikaline kujundaja on Andreas W, seaded Toomas Lungelt.
Vadi esimene kuuldemäng jõuab raadioeetrisse ja Raadioteatri kodulehele 21. veebruaril.

Järjejutt vasttõlgitud romaanist “Keskpäevanaine”

Mullu suvel viibis meie toimetaja Piret Pääsuke Saksamaal, Straelenis Euroopa tõlkijate kolleegiumis. Viieks päevaks olid kutsutud sinna kirjanik Julia Franckiga kohtuma kõik need, kes töötasid tema romaani „Die Mittagsfrau” (Keskpäevanaine) tõlke kallal. Kohal oli 19 tõlkijat, üldse ilmub see 2007 parimaks saksa romaaniks tunnistatud teos 30-s keeles.
Piret: „See oli mulle kui tõlkijale hästi põnev kohtumine. Esiteks oli suurepärane võimalus autoriga tutvuda ja saada teada, miks ja kuidas kirjutas ta loo, mis ühe naise elukäigu kaudu annab eepilise üldistuse Saksamaast 20. sajandi esimesel poolel. Teiseks oli väga huvitav kuulda, milliseid probleeme tekkis selle eri keeltesse tõlkimisel. Tõeliselt uhke oli aga töötoa lõpetuseks korraldatud avalik kirjandusõhtu, kus kirjanik luges ise oma romaani ette ja siis meie kõik, tõlkijad, igaüks oma keelde tõlgitud esimese lause. Oli see vast keelte paabel!”
Pireti tõlge romaanist „Keskpäevanaine” on nüüd valmis, 2. – 6. veebruaril järjejutu ajal saab kuulda sellest katkendeid Laine Mägi esituses.

Tööde esitamise aeg kuuldemänguvõistlusele sai täis.

Raadioteater kuulutas eelmise aasta novembris välja kuuldemänguvõistluse, mille auhinnafond tuleb Eesti Kultuurkapitalilt.
15.jaanuaril ümber saanud tähtajaks laekus 64 teksti.
Tööd hindab žürii koosseisus Ott Karulin (Eesti Teatri Agentuuri juht), Sven Karja (teatri Vanemuine draamajuht), Kalju Orro (Linnateatri näitleja ja lavastaja), Pille-Riin Purje (Raadioteatri kuuldemängude toimetaja) Toomas Lõhmuste, (Raadioteatri juht). Züriil on aega teha otsuseid Raadioteatri sünnipäevani 24. veebruaril. Võitjaid tunnustatakse legendaarse raadiomehe Felix Moori sünnipäeval, 12. aprillil.

Meie Raadioteatri kuuldemäng põhjanaabrite rahvusringhäälingus
Soome raadios YleRadio 1 “Ääniversumi” saates on esmaspäeval, 26. jaanuaril kell 23.00 kavas Eesti Rahvusringhäälingu Raadioteatri kuuldemäng “Päev”.
Kuuldemängu ingliskeelne tekst on Soome kuulajatele kätte saadav YleRadio 1 kodulehelt. Samuti saab seda audioteost jällekuulata internetist 30 päeva jooksul peale raadioeetrit.
YleRadio 1 ”Ääniversumi” saates on esmaspäeva hilisõhtutel kuulda erinevaid teoseid, mille ühine nimetaja võiks olla radiofooniline või akustiline kunst.
Berliinis toimunud meediafestivalil “Prix Europa” rahvusvahelist tähelepanu äratanud kuuldemäng “Päev” valmis Raadioteatris 2008. aasta kevadel.
Kuuldemängu autor ja režissöör on Andres Noormets, helirežissöör Külli Tüli.

Kohtumine kuuldemänguga “Päev”

Kutsume Teid Raadioteatrisse (raadiomaja 1. stuudio) sel neljapäeval kell 12.
Esitlusele tuleb kuuldemäng “Päev” (30 min), mis osales edukalt tele-, raadio- ja uue meedia festivalil PRIX EUROPA Berliinis.
Võimalus on rääkida ka autori ja lavastaja Andres Noormetsa ning helirežissöör Külli Tüliga.
Raadioteatri meeskond