Kuuldemäng: Indrek Koff
«Eestluse elujõust»

Lavastaja Taago Tubina saatesõna kuuldemängule “Eestluse elujõust”:
Pealkiri viitab tuntud keeleteadlase, folkloristi ja usundiloolase Oskar Looritsa (1900–1961) Rootsis paguluses 1951. aastal väljaantud raamatule “Eestluse elujõud”. Loorits nimetas end rahvuspsühholoogiks ja teda peetaksegi selle sõnapaari autoriks. Oma teoses kirjutab Loorits, et aastate vältel eestlaste eneseväljendust jälgides on ta märganud, kuidas “meie vaimu tükib lämmatama ilmetu ja tühi keskpärasus ja vaimuvaesus” ning kurtmine, et meil polevat küllaldaselt järele jäänud vaimu- ja võimueliiti. Ta analüüsib eestlaste väärtusteadvust ja hoiakuid, mis on teinud võimalikuks raskete aegade üleelamised ja aidanud praakida välja moonakavaimsuse rahvuspsühholoogilisi jäänuseid. Kas meil on eestlastena ka edasi piisavalt elujõudu?
Indrek Koffi traktaat “Eestluse elujõust” ilmus 2010. aastal ja näib rõhutavat, et samad eksistentsiaalsed küsimused meie rahvuspsühholoogiast ja elujõust on päevakorral ka praegu, Oskar Looritsa tähelepanekutest üle 60 aasta hiljem. Me kanname endas edasi oma elukeskkonnast, vanematelt, õpetajatelt saadud autoriteedi- ja väärtuskogemusi.

Esitajad Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna teatrikunsti eriala 11. lennu tudengid: Grete Jürgenson, Helena Kesonen, Jaune Kimmel, Liisu Krass, Getter Meresmaa, Märten Matsu, Ringo Ramul, Karl Robert Saaremäe, Karl Sakrits, Martin Tikk, Tanel Ting, Mihkel Vendel.
Ja õppejõud: Taago Tubin ja Kalju Komissaarov.
Stsenarist, lavastaja ja muusikaline kujundaja Taago Tubin. Helirežissöör Külli Tüli.
Raadioteater 2016

 

Kuuldemängu arhiiv